Basında Biz

CEO Ekonomi Nisan Sayısındayız

CEO Ekonomi Nisan Sayısındayız

40 yıllık tecrübeyi 6 yıl önce kurduğu firmayla taçlandıran Sevgi Bacı, yüksek kalite ve hizmet anlayışıyla Kayseri’nin geleneksel markası haline gelmeyi başardı. Sektöre yeni bir soluk getiren Sevgi Bacı, marka gücü ve güvenirliliği, büyüme potansiyeli ile kısa vadeli yatırımları değerlendirerek işletme haline dönüşmeyi bildi. 

Devamını Oku...

Lezzetli Mekanlar Dergisi 2.sayısındayız

Lezzetli Mekanlar Dergisi 2.sayısındayız

40 yıllık tecrübeyi 6 yıl önce kurduğu firmayla taçlandıran Sevgi Bacı, yüksek kalite ve hizmet anlayışıyla Kayseri'nin geleneksel markası haline gelmeyi başardı. Sektöre yeni bir soluk getiren Sevgi Bacı, marka gücü ve güvenilirliği, büyüme potansiyeli ile kısa vadeli yatırımları değerlendirerek işletme haline dönüşmeyi bildi.

Devamını Oku...

Lezzetli Mekanlar Dergisi 1. Sayısındayız

Lezzetli Mekanlar Dergisi 1. Sayısındayız

Katkı maddesi endişesi vatandaşı ev işi üretim yapan işyerlerine yöneltti. Gıda maddelerinin işlenmesi, taşınması ve depolanması gibi işlemler sırasında bozulmadan, besin değerinden mümkün olduğu kadar az kayıpla tüketiciye ulaştırılması için çeşitli koruyucu tedbirler alınıyor. İşte bu önlemlerden birisi, gıdalara belirli maddelerin ilavesiyle oluyor. Günümüzde kullanılan bu gıda katkı maddelerinin sayısının 120 civarında olduğu bilinmektedir. Bu katkı maddeleri ise artık Türkiye’de insanlar tarafından sorgulanmaya başladı.

Devamını Oku...